Kdo by nemiloval muffiny. Voňavé, ještě teplé, právě vytažené z trouby. Se šlehačkou na dezertní talířek, se sladkým krémem navrch, anebo jen tak na cestu do ruky. Dětem na narozeninovou party anebo s sebou na sváču.
Dneska mám pro vás recept na bezlepkové muffiny, navíc bez cukru a bez laktózy, ale úplně stejně voňavé a vláčné. Tyhle muffiny obsahují chia semínka, známý poklad aztéckých běžců- podle pověsti jim hrst dodala energii na celý den. Tahle malá semínka šalvěje španělské totiž obsahují 5 krát více vápníku než mléko, 3 krát více železa než špenát a 15 krát více hořčíku než brokolice. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, hořčík, fosfor, zinek, draslík, železo a také rostlinný vápník, který se navíc dobře vstřebává díky bóru. Pomáhají při fyzické aktivitě a stresu a fungují jako úžasné antioxidanty.
Mák je zase vynikajícím zdrojem B-komplex vitamínů jako je thiamin, kyselina pantotenovou, pyridoxin, riboflavin, niacin a kyselina listové. Obsahuje také minerální látky jako železo, měď, zinek a hořčík.
Porce rebarbory zase poskytuje mimo jiné 45% denní dávky vitaminu K, který podporuje zdravý růst kostí, vitaminy A a C.
V receptu jsem nepoužila cukr, ale javorový sirup- pokud nijak nepracujete na eliminaci rafinovaného cukru ze svého jídelníčku, klidně ho tam dejte.
Další důkaz, že jíst zdravě neznamená jíst chuťovým buňkám navzdory!
- 1 ½ hrnku bezlepkové mouky (používám směs, ale můžete použít třeba rýžovou)
- ½ hrnku mandlové mouky
- 2 lžičky prášku do pečiva
- ½ lžičky jedlé sody
- 2 vejce
- 1 hrnek javorového sirupu (nebo cukru)
- 2 hrnky mletého máku
- 1 ½ hrnku (150g) nadrobno nakrájené rebarbory
- 5 lžic kokosového oleje
- 3 lžíce chia semínek (a ¼ hrnku vody na namočení, jsou to cca 4 lžíce)
- 1 lžička vanilkového extraktu (či 1 vanilkový lusk)
- hrst nasekaných mandlí na posypání
- Chia semínka smícháme s ¼ hrnku vody a necháme alespoň 15 minut odležet a nasát.
- Předehřejeme troubu na 180 stupňů.
- Smícháme všechny suché ingredience- mouky, prášek do pečiva, jedlou sodu a mák.
- V další míse rozšleháme vejce s javorovým sirupem a přidáme “mokré” ingredience- kokosový olej, gel z chia semínek a vanilkový extrakt.
- Do mísy s „mokrými“ ingrediencemi postupně vmícháme ty suché, až nám vznikne homogenní směs.
- Do těsta vmícháme najemno nakrájenou rebarboru.
- Plech na muffiny vyložíme košíčky a plníme je zhruba do ⅔. Každý posypeme nasekanými mandlemi.
- Dáme do trouby a pečeme zhruba 30 minut, dokud nejsou zlatavé.
- Nejlepší jsou třeba se šlehačkou, pocukrované moučkovým cukrem.
Lenka says
16.6.2015 at 09:48Ahoj! Dneska jsem objevila tvoje stránky při hledání receptu na pizzu z pohankové mouky a jsem nadšená! Opravdu krásné stránky a hlavně krásné a velmi chutně vypadající recepty bez lepku. Pizzu a tyto muffiny zkusím jako první. Ráda se budu vracet! Krásný den! Lenka
admin says
17.6.2015 at 17:48Lenko, teda, děkuju moc! Snad mi to vydrží a budeš tu nadále nacházet inspiraci! Nejvíc doporučuju ty brownies, jestli můžu poradit, zblázní se z nich všichni, je to myslím úplně nejúspěšnější recept.. :)) Ještě jednou díky moc za motivaci a neváhej se na mě kdykoliv obrátit- s komentářem, tipem, přáním…. Měj se moc hezky! T.
Lenka says
26.6.2015 at 16:44Tak muffiny už jsem vyzkoušela. Jsou fakt super. Navíc se mi jako kojící matce velmi hodí ta vápníková nálož. A mému rychlerostoucímu synovi jakbysmet 🙂 Použila jsem pohankovou, kukuřičnou a rýžovou mouku. Kokosový olej mi došel, tak jsem dala klasický slunečnicový. Rebarbora je v muffinech příjemným osvěžením, opravdu se k těstu velmi hodi ta kyselá chuť, začíná sezona rybízu, takže příští variace je jasná 🙂
Na brownies se taky chystám, recept mi velmi připomíná Čokoládovo-arašídový koláč s kávou od Lenky Požárové, který opravdu zbožňuju. Místo mandlí jsou tam arašídy a navíc káva, která dodá fakt skvělou chuť. Název asi moc podobnost s tvými brownies nevzbuzuje, ale posuď: 100 g nesolených arašídů, 200 g třtinového cukru, 3 lžičky jemně mleté kávy, 80 g másla, 250 g čokolády se 70% kakaa, 4 vejce, 3 lžíce vody, velká špetka soli. Arašídy se opraží v troubě, ještě horké se rozmixují s kávou. A dál je postup obdobný jako u brownies. Jen se peče 15 minut zakrytý alobalem a pak dalších 20 minut bez. Má vždycky skvělou křupavou krustu.
O víkendu zkusím upéct tvé brownies a uvidím, jestli bude podobnost i v chuti 🙂
Hezký víkend! Lenka
Kristýna says
16.8.2016 at 17:50Já dneksa hledala to samé pizza z poh.mouky 😀 právě večeřím pohankovou galetu (palačinku) se sýrem žunkou rest. žampiony a vejcem.. a dostala jsem chut na pizzu.. tak jsem si vzala kečup 😀 😀 Ale na pizzu podle tohoto receptu se moc těším 🙂