Čím dál tím více lidí je diagnostikováno s celiakií či alergií na lepek. O důvodech tohoto markantního nárůstu pacientů napíšu někdy příště, teď bych chtěla dát pár základních rad těm, kteří s bezlepkovou dietou začínají- ať už proto, že musí, anebo si chtějí jenom dát lepkový detox a udělat tak něco pro svoje zdraví.
Co je to vlastně lepek? Lepek je bílkovina obsažená v některých typech obilovin. Je to to „lepivé“, tedy to, díky čemu jsou koláčky tak krásně nadýchané, buchty kynou a italští pizzaři si s těstem můžou nad hlavou dělat prakticky cokoli. Celiakie je potom autoimunitní onemocnění způsobené tvorbou protilátek proti buňkám tenkého střeva. Mezi příznaky celiakie patří bolesti břicha, průjem či zácpa, únava, zpomalení růstu, poruchy imunity, neplodnost, zvýšené riziko potratu, vyrážky, bolesti kloubů, chudokrevnost z nedostatku železa, osteoporóza z nedostatku vápníku a další. Ať už máte celiakii či „pouze“ alergii na lepek, máte pouze jedno východisko, obě onemocnění se léčí stejně- a to přísnou bezlepkovou dietou.
BEZLEPKOVÁ DIETA- CO TO JE?
Ve zkratce: hlavním principem bezlepkové diety je úplné vyloučení obilovin obsahujících lepek jako je pšenice, ječmen, žito, oves a všech výrobků z nich. Zní to na první pohled jednoduše, ovšem v dnešním světě se moukou zahušťuje téměř všechno a je tak poměrně složité se lepku vyhnout. Doporučuji tedy řídit se jedním základním pravidlem, které platí pro všechny, kterým není jedno, čím svoje tělo krmí- kupujte opravdové potraviny a vařte z nich. Maso, zeleninu, luštěniny, bylinky. Žádné polotovary, mixy, směsi, konzervy, ochucovací omáčky či kořenící směsi.
PRVNÍ KROK: SOUSTŘEĎTE SE NA PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÉ POTRAVINY.
Které to jsou? Z příloh třeba brambory, rýže, quinoa, pohanka, sója, luštěniny, amaranth nebo jáhly, jinak samozřejmě maso, ryby, mořské plody, ovoce a zelenina. V dnešní době a naší kultuře jsme samozřejmě zvyklí ve velkém množství konzumovat pečivo. Ani to už dneska není problém- péct chleba doma samozřejmě nemusíte. Zaplaťpánbůh se bezlepkové pečivo dá už koupit téměř v každém supermarketu. Bezlepkový koutek bývá většinou hned vedle toho DIA a sehnat se dá většinou alespoň to základní: nějaké pečivo, nějaká mouka, případně tyčinka, ve větších supermarketech pak mají i strouhanku, pudinky, snídaňové kaše… Chléb není úplně takový, na jaký jste zvyklí, pokud bezlepkovou dietu nedržíte od dětství, ale dá se na to zvyknout. Doporučuji nicméně vždycky otoustovat nebo opéct- chutná potom daleko lépe.
Úplně normální lidská reakce poté, co se člověk dozví, že něco nesmí, je vidět ty lákavé a zakázané lahůdky naprosto všude. Jeden den se dozvíte, že nesmíte lepek, a nevidíte kolem sebe nic než čerstvé croissanty, křehounkou pizzu a mísy domácích tagliatelle. Tak tady je třeba říci si STOP a místo toho se soustředit na věci, co jíst můžete.
Vidíte ty lívance nahoře?
Tam žádný lepek není. Lepek není ani v rib-eye steaku, rybě, rizotu, šťavnatých jahodách, pečeném kuřeti, krásně zralém mangu, které jako mana nebeská samo klouže do krku, jehněčím kebabu, fantastické letní vietnamské závitky, kouřící míse plné pho, sushi, grilované šťavnaté kotletě s omáčkou chimichurri, pad thai, kaviáru, grilovaných paprikách, mušlích na bílém víně, pravých francouzských crepes z pohanky, domácím citronovém sorbetu či panna cottě.
To už zní líp, ne?
Hlavně žádnou paniku. Existuje nekonečně dlouhá řada fantastických pochoutek, kterými se můžete tláskat hlava nehlava od rána do večera, i když nemůžete lepek.
Jediný, co musíte, je o tom jídle trošku přemýšlet.
Ale to neuškodí nikomu z nás, s dietou či bez.
Prvním krokem je tedy soustředit se na to, co jíst můžete, než že se budete soužit myšlenkou na rozpečený rohlík s máslíčkem. Fakt nebudete mít hlad, slibuju.
DRUHÝM KROKEM PAK JE ZJISTIT, KDE VŠUDE SE TEN NEŘÁD LEPEK SKRÝVÁ.
Pečivo, těstoviny, pizza, to je jasné, ale daleko více tricky jsou ty potraviny, které lepek obsahují, ale nikdy byste to do nich neřekli. Tady už je třeba trochu si něco načíst, číst obaly, případně se ptát, a hlavně o jídle přemýšlet.
Potraviny, kde lepek může být (a kde byste ho nečekali):
Sójová omáčka
Krabí tyčinky
Lékořice
Kořenící směsi
Dochucovací omáčky
Salátové dresingy
Muesli, corn flakes apod.
Pivo
Hranolky
Polévky (informujte se u obsluhy na zahuštění)
Omáčky (informujte se u obsluhy na zahuštění)
Uzeniny
Paštiky
Konzervy
Kypřicí prášky
Pudinky
…
A pak samozřejmě některé tajné ingredience skrývající se za známými Ečky. Některé z nich lepek obsahují, dá se to dohledat, ale je jich celá řada, a tak pro vase vlastní zdraví doporučuji se prostě takovým potravinám, které tato Ečka obsahují, pokud možno vyhnout.
Rozhodně doporučuji stránku Výzkumného institutu potravinářského, kde najdete databázi bezlepkových potravin. Je tam skutečně snad úplně všechno, v případě pochybností tak můžete danou potravinu zkonzultovat. Je tam i kontakt pro případné dotazy.
Bezlepkově v restauracích
Novinkou od letošního roku je povinnost restaurací uvádět u každé položky v jídelním lístku obsažené alergeny. Hospodští nadávají, ale já teda musím říct, že to je spása. Děsně to usnadňuje život. Pokud tedy zrovna nezavítáte do takové, kde má jídelní lístek 400 položek a lepek je i v zelném salátu. Už tloušťka jídelního lístku ovšem o dané restauraci a kvalitě její gastronomie leccos napoví, nejlepší je se v takovém případě zvednout a jít někam jinam. Jenže někdy není kam, jste na výletě v zapadlé vsi, jedna hospoda, z hladu máte mžitky před očima a děti řvou že chtějí svíčkovou. V takovém případě podrobím obsluhu křížovému výslechu- je ta omáčka k masu zahuštěná moukou? Polívka? Můžete mi to vepřovou panenku dát bez omáčky, šťávy, jenom pečené maso s bramborem? Většinou ale na jídelním lístku je alespoň něco- salát, rizoto, steak, kuře s bramborem… Když jdu do hospody, soustředím se tedy na přirozeně bezlepkové věci. V dobrých hospodách navíc mají vyškolený personál, který je schopný Vám vyjít vstříc, doporučit, ve kterých jídlech není či které jdou bezlepkově upravit. Není na tom nic složitého, chce se to jen zeptat.
A ještě pár rad na závěr.
Je to jednodušší, než si myslíte a než to teď na začátku vypadá. Fakt.
– Máte-li rodinu a jednoho člena s bezlepkovou dietou, je jednodušší na ni převést všechny. Nevařit těstoviny na dvakrát, ale prostě bezlepkové pro celou rodinu v jednom hrnci. Jediná nevýhoda je, že bezlepkové potraviny jsou dražší, než ty lepkové, pro někoho to může být výrazný zásah do rodinného rozpočtu. V tom případě doporučuju vařit hlavně přirozeně bezlepkově, přílohy a pečivo oddělovat, zahušťovat bezlepkovou moukou či bramborem.
– Spíž vybavte pouze bezlepkovými potravinami. Nakupte bezlepkové mouky (kukuřičnou, rýžovou, cizrnovou, pohankovou, amaranthovou…), až budete rychle potřebovat udělat jíšku, šáhnete automaticky po bezlepkové a nebudete se moct splést.
– A taky je dobrý mít něco k jídlu neustále po ruce. V autě vozíme bezlepkové keksy (či rýžové/kukuřičné chlebíky, ty taky vydrží), v případě nouze je do sebe nasoukám, případně koupím šunku či kus sýra a udělám si sváču. Ne vždycky se dá něco bez lepku rychle koupit, nebo přijdete na návštěvu a ta je celá špatná z toho, že vám nemá co dát ke kafi a trpí představou, že umřete hlady a oni jsou špatnými hostiteli- pro tyhle případy mám vždycky v kabelce nějakou sušenku.
– A hlavně- udělejte si z vaření koníčka. Není to otrava, nemusíte trpět. Je to zábava, hra, objevujete nové potraviny a ingredience a ještě ke všemu nemusíte jíst žádné prášky a cítíte se líp! A to za to přeci stojí, ne?