Tradiční vánoční obžerství a silvestrovské orgie máme za sebou, zítra je zase všední den, a tak ideální čas nastartovat zase organismus do nějakého zdravějšího módu. Dala jsem dohromady 10 receptů, které vám v tomhle předsevzetí budou nápomocné. Syrovou zeleninu ovšem jezte pouze do cca čtvrté hodiny odpolední, pak se náš metabolismus zpomaluje a hází do nočního klidového režimu. Syrová zelenina a ovoce jsou velice těžké na trávení. Budou vám v břiše ležet a kvasit až do rána. Saláty proto jezte k obědu, k večeři si dejte dobrou krémovou polévku, kousek pečiva a kvalitní bílkovinu. Nechte trávicí trakt trochu odpočinout. K tomu alespoň dva litry čisté neperlivé vody denně, žádný alkohol, kofein a cukry, a vaše tělo bude za pár dní jako znovuzrozené.
SALÁT Z RŮŽIČKOVÉ KAPUSTY, PARMEZÁNU A CITRÓNU
100g růžičkové kapusty obsahuje 142% doporučené denní dávky vitamínu C, 147% vitamínu K, 17,5% železa, 15% kyseliny listové, 10% vlákniny a to všechno za pouhopouhých 45 kalorií.
QUICHE Z KVĚTÁKOVÉHO TĚSTA S FENYKLEM A KOKOSEM
O příznivých účincích fenyklu píšu o kousek níže, u fenyklového salátu s pomerančem. Tenhle recept je spíš zajímavý kvůli těstu- to je totiž z květáku. Pokud neznáte, doporučuji tento trend vyzkoušet. Dá se využít nejenom na quiche, ale třeba i na pizzu. Neobsahuje vůbec žádnou mouku (mandlová mouka jsou jemně namleté mandle), pouze zdravé, přírodní ingredience, ale mám ozkoušeno, že se po něm dělají boule za ušima i masožravcům.
SALÁT Z BELUGA ČOČKY S DRESINGEM Z PEČENÉHO ČESNEKU
Beluga čočka dostala své jméno díky podobnosti s kaviárem. Je drobná, lesklá a pevná- nic jako mazlavá zelená ze školní jídelny s párkem a omastkem. Díky tomu, že i po uvaření krásně drží tvar i barvu, je ideální ingrediencí do salátů, nematlá se a nerozpadá.Beluga čočka je taky ideální přílohou- třeba ke grilované rybě. Kromě toho ale navíc tahle perla mezi luštěninami obsahuje spoustu bílkovin a amino kyselin. 1 hrnek uvařené beluga čočky (zhruba ¼ hrnku suché) obsahuje 9g vlákniny, přičemž doporučená denní dávka je 25-35g; 13g bílkovin a 20% denní dávky železa. To všechno za pouhopouhých 170 kalorií. Ideální volba pro všechny s vyšším cholesterolem, cukrovkou či prostě všem, kdo si zrovna hlídají váhu.
MRKVOVÁ POLÉVKA S KOKOSEM A ZÁZVOREM
Jelikož sluníčko a teplo se nám ještě chvíli neohlásí, je třeba se pořádně zahřát zevnitř. Asi každý má svůj oblíbený recept na mrkvovou polévku. Pokud ne, doporučuju tenhle. Zázvor, kokos, chilli paprička, to všechno dá mrkvi ten správný twist, ten správný náboj, že se z mrkvové polívky stane něco extra, co naservírujete návštěvě a ta bude tak zírat, že se bude nenápadně snažit vylízat talíř, aby to nikdo neviděl. Krémová polévka je navíc ideální potravou pro náš trávicí trakt, když ho chceme nechat trochu odpočinout. Ideální k večeři.
FENYKLOVÝ SALÁT S POMERANČEM A LÍSKOVÝMI OŘÍŠKY
Kombinace oliv a pomeranče je nepřekonatelná, a opražené oříšky, ty zas tak krásně voní… No a teď si vemte, jak je fenykl neuvěřitelně zdravý – obsahuje 14% DDD vitamínu C, 11% vlákniny, tzn. že funguje i jako skvělá prevence rakoviny tlustého střeva, 10% draslíku, 6% kyseliny listové, a je jedinečným zdrojem ftalidů, polyacetylenů a kuraminů, tedy látek, které chrání před rakovinou. Účinky fenyklu znaly již starověké civilizace- Egypťané, Arabové a Číňané- na břišní křeče, proti nadýmání, odvar z fenyklu se pak používal při různých zánětech a infekcích; působí totiž antibakteriálně a antimykoticky.
Červená řepa je skvělým zdrojem draslíku, magnezia, železa, vitamínu A, B6, C a také kyseliny listové. Je také dokázáno, že látky obsažené v červené řepě pomáhají snižovat krevní tlak a s ním spojená onemocnění. Quinoa kromě magnézia a železa obsahuje skoro dvakrát tolik vlákniny než ostatní obiloviny (ale je přirozeně bezlepková!), riboflavin (vitamin B2), zinek, a navíc má velice nízký glykemický index. Skvělá kombinace chuti a zdraví.
Semínka chia jsou takový malý nutriční zázrak, na který přišli už Aztékové před několika tisíci let. Jsou nabušené omega 3 mastnými kyselinami (kardiovaskulární systém), vápníkem, vlákninou, železem, fosforem, magnesiem…
Sníst okurku je skoro jako vypít sklenici vody- ve 250 g se jí totiž nachází až 240 g, tedy 96 % její hmotnosti, přičemž obsahuje jenom 13 kcal/100 g. Okurka dále obsahuje provitamin A a vitaminy B, C a E, vysoce zásadité minerály — draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo, ale také stopové prvky, především síru. Okurky neutralizují nadměrně kyselý odpad produkovaný tělem po konzumaci jídel živočišného původu a usnadňují vylučování odpadních látek z krevního řečiště močí nebo pokožkou.
BEZLEPKOVÝ CUKETOVÝ GRATIN PODLE JULIE CHILD
Cuketa obsahuje řadu vitaminů a cenných minerálních látek, jako jsou kupříkladu hořčík a draslík. Je bohatá na vlákninu, vodu, má nízkou energetickou hodnotu a podporuje trávení. Ovlivňuje také vylučování vody z těla, pomáhá tělu zbavovat se kyselin, spolupůsobí při hubnutí, zvyšuje peristaltiku střev a tím odstraňuje jejich ochablost a zácpu. Prospívá při dyspepsii (porucha trávení), gastritidě, dráždivém tračníku, kolitidě (zánět tlustého střeva).
Tento chleba je kapitola sama pro sebe. Je nadupaný zdravím, protože je v podstatě jenom ze semínek a ořechů. Dýně, slunečnice, chia semínka, mandle… Nebo prostě co zrovna doma máte. Navíc obsahuje jednu veledůležitou ingredienci, a to je psyllium. Psyllium samotné vám hodně pomůže, pokud trpíte zácpou- nasákne do sebe vodu ve střevech a pomůže se jim vyprázdnit. Ale tenhle chleba tak nefunguje, ten je jenom strašně dobrý 🙂
Všechny fotografie v tomto příspěvku fotila skvělá Berta a buldok: www.bertabuldok.com