Z pečení chleba, natož pak bezlepkového, jsem byla vždycky lehce nervózní. Nakyne, nenakyne, kvásky, tohle, támhle, prostě mě na to nikdy moc neužilo. Tenhle krasavec je ale úplně jiná story. Je nadupaný samejma zdravejma dobrotama- obsahuje v zásadě jenom semínka. Z dýně, slunečnice, chia semínka, mandle… Nebo prostě co vám zrovna doma přebývá. Navíc obsahuje jednu veledůležitou ingredienci, a to je psyllium. Asi koukáte a už teď se vám to zdá příliš komplikované, ale nebojte. Taky jsem ho neznala, až moje nekonečné bloumání bezlepkovou dietou mě na něj před pár lety přivedlo. Je to vláknina z skorocele indického, což je druh jitrocele. Balíček koupíte v každé lékárně za cca 60 korun, nebo si ho taky můžete objednat online. Je to malý zázrak pro zdraví a co nevidět o něm na blog napíšu článek- nedám na něj dopustit a doufám, že pomůže i vám! Takže teď nezbývá, než se dát do pečení- není se čeho bát, tenhle chleba zvládne i malé dítě! Doporučuju skladovat zabalený v lednici, vydrží pak déle čerstvý.
- 2 hrnky pohankové mouky
- 2 hrnky mandlí
- 1 hrnek slunečnicového semínka
- 5 polévkových lžic psyllia (vrchovatých)
- 4 polévkové lžíce chia semínek
- 3 polévkové lžíce provensálského koření
- 3 lžíce dýňových semínek
- 1 lžíce kustovnice čínské
- cca 3-4 hrnky vody
- sůl, pepř
- Mandle a půlku dýňových semínek vložte do mixéru a pár minut mixujte, dokud nejsou rozemlety na krásně jemný prášek. Tento vysypte do mísy a přidejte všechna zbylá semínka, psyllium, mouku, sůl, pepř a koření. Pořádně promíchejte.
- Postupně přilévejte vodu a důkladně zapracovávejte. Možná jí budete potřebovat víc, možná míň, semínka podle proschlosti pracují jinak. Nicméně těsto musí být pořádně lepkavé a těžké, zároveň ale tuhé. Takový míč, který prostě stoprocentně drží při sobě.
- Nechte těsto hodinu přikryté odpočívat, aby se tekutina pořádně absorbovala (teď pracuje psyllium na plné obrátky). Mezitím předehřejte troubu na 180 stupňů.
- Vymažte chlebovou formu (kokosovým či olivovým olejem) a pěkně do ní napěchujte těsto. Uhlaďte lžící.
- Dejte do trouby a pečte zhruba hodinu. Na povrchu musí být chleba krásně zlatavý, pro jistotu dělám i klasický test- zapíchnutá špejle doprostřed vyleze krásně suchá.
- Voila – dobrou chuť!
Miroslava Streckerová says
22.3.2015 at 18:14Opravdu se nedává prášek do pečiva ani droždí? Děkuji Mirka
admin says
23.3.2015 at 09:06Dobrý den Mirko, opravdu ne 🙂 Tohle není klasický kynutý, nadýchaný chleba, spíše se podobá lepkové variantě celozrnných chlebů, co se prodávají již na plátky a zatavené- slunečnicový, z dýňových demínek… Zdravím Vás a dejte vědět, jak to dopadlo! Terezie
MARTINA Šulová says
24.3.2015 at 16:37Super recept, myslíte, že by bylo možné místo pohankové mouky bezlepkovou směs Jizerka nebo třeba jahelnou mouku?
admin says
24.3.2015 at 17:38Dobrý den Martino, se směsí Jizerka nemám zkušenost, ale myslím, že by obojí fungovat mělo- samozřejmě chuť bude asi trošku jiná, ale co se týče konzistence, nemělo by to, snad, zas až tak vadit.
Zuzana says
2.1.2016 at 18:14Dobrý den Terezie,
díky za Váš web, který jsem objevila nedávno a zdá se, že bude inspirací.
Chci se zeptat na semínkový chléb s psylliem – v jaké fázi se přidává pohanková mouka? Nějak jsem to v receptu nenašla…
S díky za odpověď.
Zuzana
admin says
3.1.2016 at 17:57Dobrý den Zuzano, to mě moc těší, že Vás snad můj web bude inspirovat! Jinak co se týče mouky u semínkového chleba, někam se mi záhadně vytratila, za což se omlouvám a díky za upozornění. Už je to opraveno. Přidává se spolu s dalšími „suchými“ ingrediencemi (psyllium, koření, semínka) do pomleté mandlovo-dýňové směsi. Přeji hezký zbytek neděle, Terezie
Lenka says
3.1.2016 at 17:15Skvělé, podobný recept jsem dlouho hledala. Hned vyzkouším. Jen se vám z postupu vytratila mouka, kterou máte v ingrediencích 🙂 Lenka
admin says
3.1.2016 at 17:40Dobrý den Lenko, tak to jsem ráda, že jste našla 🙂 Ano, nevím, kam jsem dala hlavu, ale mouka se mi vytratila z postupu. Ihned napravuji! Hezký den a dejte vědět, jak to dopadlo! Terezie