Od té doby, co jsem poprvé ochutnala paštiku domácí, jsem nikdy už žádnou nekoupila. Nehledě na to že po přečtení složení většinou dostanu infarkt- kůže, zbytky, Éčka… a tím pádem i velké riziko lepku. (Pro fajnšmekry třeba složení takové Májky: vepřové sádlo, vepřové maso, vepřová játra, vepřová kůže (celkem 76% hm.), voda, solící směs (sůl, konzervant E250), stabilizátor (E 410, E 407, E 508), cibule, koření, kořenící přípravek (zvýrazňovače chuti E 621, E635, extrakty koření, sůl, aroma). Obsah masa 25%. Obsah tuku max. 45%). No už se mi sbíhají sliny!!
Jenže všechno to pečení ve vodní lázni a další úkony mi v mých kuchařských začátcích trochu naháněly strach. Navíc to trvá dlouho. Zachránila mě moje kamarádka Olga, která taky fotí na tenhle blog, a poradila mi tenhle malý zázrak. Paštika hotová za půl hodiny a přísahám, že je geniální. Ještě se nenašel nikdo, kdo by po prvním soustě slastně nevzdychal. Dělám ji taky jako dárek, když jedu někam na návštěvu- je to neskutečně efektní (a nemusíte říkat, že to bylo za půl hodiny hotovo)). Můžete si ji taky libovolně ochutit, vynechat alkohol, dát jiné ořechy, přidat slaninku, čerstvý pepř, sušené ovoce… Prostě jako Jirka Babica, když nemáte limetku… Servírujeme ideálně se semínkovým chlebem.
- 1 balení (cca půl kila) jatýrek (ideálně kachních)
- balení Lučiny
- hrst vlašských ořechů
- 5 plátků sušených rajčat (podle chuti)
- 10 snítek čerstvého tymiánu či oregana
- malý panák whiskey
- půl cibule
- 2 stroužky česneku
- cca centimetr široký plátek másla
- bobkový list
- pepř, sůl
- Nejdřív játra musíme zbavit všech blan a nečistot. Na olivovém oleji osmahneme nasekanou cibuli a česnek spolu s bobkovým listem. Přidáme jatýrka, na ty zhruba půlku bylinek a orestujeme. Na závěr zalijeme alkoholem a necháme odpařit.
- Necháme trošku vystydnout a následně přendáme do robota (já mám jenom takový ten přídavek k tyčovému mixéru, tak to musím rozdělit na dvě části). Přidáme Lučinu, osolíme a opepříme čerstvě namletým pepřem. Umixujeme dohladka.
- Vmícháme nasekaná sušená rajčata, nasekané ořechy a bylinky.
- Dáme do servírovacích misek a zalijeme povrch rozpuštěným máslem.
- Necháme vychladit a máslo zatuhnout.
barysa says
1.6.2015 at 12:48Ahoj Terez, chystám se na paštiku, vypadá to skvěle. Prosím tě, jak velké balení Lučiny tam dáváš? Díky, b
admin says
12.6.2015 at 10:20Baryso, promin, ted na ten Tvuj komentar teprv koukam! Nejak mi to uplne uniklo. Hele ja vetsinou koupim to vetsi, dam pulku a delam to tak nejak od oka- podle konzistence jatyrek, kdyz davam alkoholm jestli se uz vsechen vyparil atd.- proste aby to bylo tak spravne kremovy, ale zbytecne ne moc lucinovy. Diky za upozorneni, tohle davkovani musim vychytat! T.
Alenka Pé says
30.10.2015 at 08:56Krásný den,
tak tato paštika je u mého manžela naprostým hitem a jen co sem ji jednou udělala tak sem si na sebe upletla bič a nyní ji dělám velice často 😀 děkuji tak za výborný recept, díky kterému uspokojím chuťové buňky mého muže (;
Chci se jen zeptat, jak dlouho paštika vydrží? Zkoušela sem, že i po 14 dnech nesmrdí a chutná, ale nevím jak je to s trvanlivostí.
Děkuji za odpoveď a přeji spoustu dalších úžasně provařených hodin! (:
admin says
19.11.2015 at 11:05Krásný den i Vám, Aleno! Díky za komentář, vždycky mě děsně potěší/ nakopne, když někomu chutná- manželům nejvíce 🙂 Co se trvanlivosti týče, 14 dní mi nikdy v lednici nevydržela. Držela bych se ale zhruba trvanlivosti použitých surovin, jsou tepelně zpracované a uchovávané v chladu, tak trochu času navíc. Každopádně ale bez konzervace či konzervačních látek bych to rozhodně neriskovala více než 14 dní, to spíš vidím jako horní hranici. Mějte se krásně, a zas někdy zavítejte! T.