Tak, konečně se dostávám k postnutí receptu na klasický bezlepkový chleba. Navíc můj oblíbený recept. Bohužel není tak jednoduchý jako Semínkový chléb s psylliem, pokud tedy nemáte kuchyňského robota, to pak jde raz dva, ale výsledek zase hodně připomíná klasickou Šumavu- ale bez lepku! Hodí se tím pádem k těm klasickým českým dobrotám- chleba s rajským, vaječné topinky, topinky k tataráku, anebo prostě jenom chleba s máslem a se šunkou, to miluju asi nejvíc. Kvůli mouce není chleba zevnitř tak tmavý jako klasická lepková Šumava, ale chuťově, tvarově, vzhledově atd. je skoro k nerozeznání. Vydrží navíc zabalený v utěrce docela dlouho, má křupavou kůrku a při pečení to nádherně voní… Tento recept nemám ze své hlavy, před x měsíci jsem na něj někde narazila, zkopírovala si ho do počítače, od té doby x krát dělala a trochu uzpůsobila, ale zaboha teď nemůžu najít zdroj- tak se případně autorovi omlouvám! Jinak společnost Schär mě nijak nesponzoruje (bohužel J), ale jiný mix mouky mi tak dobře nefungoval. Tak, vyhrňte si rukávy a pojďme do toho!
- 500g Schär Mix B mouky
- vrchovatá lžíce psyllia
- lžíce cukru
- 15g droždí
- 1-2 lžičky soli
- kmín
- vrchovatá lžíce oleje
- Nejdříve necháme nabobtnat psyllium. Vrchovatou lžíci dáme do velké sklenice a zalijeme cca 300ml vody. Potřebujeme z něj mít takový hutný gel- trvá to několik hodin, každý druh psyllia je trochu jiný, tak si radši dejte náskok. Klidně večer předem.
- Droždí s cukrem zalijeme 1dcl teplé vody a necháme vzejít kvásek. Nechte ho na teplém místě (třeba na topení či za oknem do kterého pálí slunce). Kvásek musí bublat a mít takovou čepici. Trvá to tak 10 minut.
- Jakmile máme psyllium nabobtnalé a vzešlý kvásek, dáme všechno do velké mísy a pořádně promícháme. Ideálně pokud máte kuchyňského robota. Jde to i bez něj, tak to dělám zatím já, ale je to děsná práce. (Ale na bicáky dobrý.) Mísu přikryjeme potravinovou fólií, na kterou zespoda stříkneme trochu vody z rozprašovače a necháme kynout v troubě vyhřáté na 40 stupňů zhruba ¾ hodiny.
- Po vykynutí těsto vyklopíme na dobře pomoučněnou pracovní desku. Teď začíná překládací fáze. Okraj těsta vždy přeložíme přes střed, pak otočíme celé těsto o 90 stupňů a uděláme to samé. Takto vlastně popřekládáme všechny okraje směrem do středu. Opakujeme skoro do zblbnutí, tak 90x. Pracovní desku v případě potřeby ještě pomoučíme. Já většinou dodávám tak dvakrát.
- Vznikne nám krásná koule, která se už lepí o hodně méně než původně. Zakulatíme ji, ještě trochu posypeme moukou a dáme hezčí stranou dolů do chlebové ošatky na kynutí. Vysypávám ji bramborovým škrobem, někdo vykládá pečícím papírem, ale já mám ráda když je ta struktura ošatky do těsta hezky vytlačená. Pokud nemáte chlebovou ošatku, můžete použít i cedník či mísu vyloženou pečícím papírem. Znovu ji přikryjeme fólií, zespod stříkneme vodu z rozprašovače a dáme kynout do trouby vyhřáté na 40 stupňů. Doba kynutí je tentokrát cca 30 minut.
- Vykynutý chleba vyndáme a troubu rozpálíme na maximum. Necháme v ní dva plechy- nahoře ten, na kterém budeme péct chleba, a pod ní ještě jeden, ideálně s trošku vyšším okrajem.
- Na horní rozpálený plech překlopíme z ošatky chleba a pořádně ho postříkáme z rozprašovače. Na spodní plech nalejeme cca 1cm vody.
- Pečeme na tuto teplotu cca 10 minut. Potom troubu otevřeme a necháme vyvětrat páru. Teplotu poté stáhneme na 200 stupňů a chleba dopečeme. Trvá to 30-45 minut. Počkejte, dokud kůrka nebude hnědá. Hotový chleba se také pozná tak, že když na něj zespod zaklepete, krásně dutě zvoní.
Hanna says
25.10.2015 at 12:49Plech s vodou zůstane v troubě po celou dobu pečení?
Děkuji H.
srettka says
7.3.2016 at 14:05No vypadá senzačně, dcera má BL dietu a občas má dny, kdy se jí zasteskne po klasickém chlebu. Tenhle mě okouzlil. Zakoupím vypotřebované psylium(hodnějej využívám) a vyzkouším 😉
Vaplus says
18.5.2016 at 18:36Luxusni!!! Manzel po dlouhe dobe ma chleba, co chutn jako chleba ne mokra houba. Diky!!! Jsem neskonale vddcna, za tento recept. Delala jsem s mouky Albert a je moc dobry.
admin says
28.5.2016 at 09:06No tak to je paráda! Mám velkou radost! 🙂