Pomalu a dlouho pečené maso je pro mě tak nějak symbolem rodinného krbu, tepla, přátel, pohody… Ať už je to přes noc pečená kachna nebo jehněčí kýta, voní to po celém domě dostatečně dlouhou dobu, že se všem sbíhají sliny a pomalu se slézají ke společnému stolu a hladově čekají, kdy už se budou moct zakousnout.
Když maso pečeme při nízké teplotě, ale opravdu dlouho, neztrácí nic ze svojí šťavnatosti a zároveň má skutečně výraznou chuť. Pulled pork, tedy trhané vepřové, je americká klasika, která se ale tak či onak objevuje v různých světových kuchyních. Má nepřeberné množství využití, takže se nemusíte bát udělat rovnou větší kus masa a spotřebovávat ho postupně. S hoi sin omáčkou a kyselou okurčičkou do rýžových “buns” či s rýží, do mexických enchiladas s jalapeňos, anebo po česku servírovat třeba v bramborovém knedlíku se smaženou cibulkou- ať už tak nebo tak, trhané vepřové si u vás v kuchyni najde svoje stálé místo.
Velkým tématem mezi profi i neprofi kuchaři je, čím maso samozřejmě před pečením namasírovat. Největší puristé se zapřisáhnou, že maximálně cukr a sůl, někdo přidává uzenou papriku, další si nedokáže pulled pork představit bez drcených hořčičných semínek. Všechno je to skvělý, ale já se přiznám, že ho mám nejradši v domácí BBQ omáčce. Kyselé, pálivé, sladké, kouřové, voňavé. Recept najdete tady.
Dalším bodem je taky výběr kusu masa. Nejlepší se ale ukázalo ramínko, ideálně ten konec od krku, s kostí.
Tak po práci do sámošky a připravte se na dlouhé víkendové pečení. Až se budete v pondělí v práci olizovat u krabičky s obědem, ještě si na mě vzpomenete!
- 2kg vepřového ramínka
- domácí BBQ omáčka
- Předehřejte troubu na 220 stupňů.
- Maso omyjte, důkladně osušte a ze všech stran do něj vmasírujte BBQ omáčku. Pekáč vystelte alobalem tak, aby se všech stran dostatečně přečuhoval a mohli jste do něj celý kus masa dobře zabalit. Maso položte na alobal, ale ještě nezavírejte- nejdřív bude potřebovat zatáhnout na vyšší teplotu.
- Strčte ho do rozehřáté trouby a pečte zhruba 40 minut, dokud povrch pěkně nezhnědne. Poté ho vytáhněte a teplotu snižte na 125 stupňů. Máte-li tekutý kouř, maso jím polijte, pokud ne, tak vůbec nevadí. Maso pečlivě zavřete do alobalu, dejte do trouby a pečte při této teplotě tak 7 hodin. Jeho vnitřní teplota by měla být nějakých 89-90 stupňů.
- Po uplynutí této doby maso z trouby vyndejte, rozbalte, slijte veškeré vypečené šťávy a ty uschovejte. Zvyšte teplotu trouby na 250 stupňů a pečte do křupava zhruba 10-15 minut.
- Po vyndání z trouby zase zabalte do alobalu a nechte cca 10 minut odpočívat. Maso tak bude ještě šťavnatější, všechno totiž zůstane krásně uvnitř.
Drobek says
29.2.2016 at 10:04Přímo klasika a ještě má oblíbená.